Dział Współpracy Międzynarodowej

Przystępujemy do Sieci Uniwersytetów Krakowskich

02.02.2021 Info

Krakowskie Śniadania Międzynarodowe to spotkania osób zajmujących się współpracą z uczelniami zagranicznymi. Odbywają się regularnie od 6 stycznia 2019 r. Posiedzenia mają miejsce głównie w gościnnych progach Akademii Górniczo-Hutniczej, ale również w innych zaangażowanych instytucjach, na przykład w Uniwersytecie Ekonomicznym i Politechnice Krakowskiej. Do tej inicjatywy, która podczas pandemii jest kontynuowana zdalnie, przyłączyło się dotychczas jedenaście szkół wyższych.

Pierwsze miesiące służyły bliższemu poznaniu się, wymianie doświadczeń i know-how, a także omówieniu problematycznych zagadnień dotyczących umiędzynarodowienia studiów. Dyskusje we własnym gronie oraz z zaproszonymi specjalistami z organizacji realizujących programy stypendialne (FRSE, NAWA) umożliwiły zaplanowanie szeregu wspólnych działań.

Nieformalne spotkania szybko przekształciły się w forum ukierunkowane na integrację krakowskich uczelni w obszarze współpracy międzynarodowej, wypracowanie kompleksowego modelu kooperacji z zagranicznymi partnerami, budowanie marki polskiego szkolnictwa wyższego za granicą oraz dotarcie do jak największej liczby obcokrajowców mogących podjąć studia w stolicy Małopolski.

W efekcie prowadzonych dyskusji i skonkretyzowania celów działania, w lutym 2021 r., podpisano Porozumienie powołujące Sieć Uniwersytetów Krakowskich (Krakow Universities Network - KUN). Zaplanowane prace obejmują przede wszystkim wspólny udział w międzynarodowych targach edukacyjnych, cykl szkoleń Krakow Staff Week dla pracowników uczelni z innych krajów, opracowanie wniosków w ramach programów stypendialnych, budowanie rozpoznawalnej za granicą marki (KUN) oraz kompleksową promocję w Internecie i w mediach społecznościowych. Zamiarem sygnatariuszy jest wyjście naprzeciw wyzwaniom związanym z internacjonalizacją na miarę trzeciej dekady XXI wieku.

Model współpracy w przedstawionej formule w dużej mierze bazuje na doświadczeniach, które poszczególne uczelnie zdobyły podczas realizacji, cieszącego się dużym powodzeniem, projektu Study in Krakow w latach 2008-2017.

Lista uczelni uczestniczących w Krakowskich Śniadaniach Międzynarodowych (sygnatariusze porozumienia powołującego Sieć Uniwersytetów Krakowskich):

• Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Akademia Ignatianum w Krakowie
  • Akademia Muzyczna w Krakowie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
  • Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Rolniczy w Krakowie